Basketbolun Tarihçesi

BASKETBOLUN KISA TARİHÇESİ

Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz?

Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbol ‘un bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır. Massachusettes Springfield Kolejinde on üç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beysbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı. Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir.


Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerikadan Avrupa ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralyaya yayılmıştır.
Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevrede kurulmuştur. Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.

İLK AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONASI

İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında İsviçre Cenevre de düzenlenmiş ve Letonya birinci olmuştur. Yine 1936 yılında Berlin de yapılan Olimpiyatlara resmi oyun olarak dâhil edilmiştir. İlk dünya Şampiyonası ise, 1950 yılında Arjantin Buenos Aires te yapılmış ve Arjantin birinci olmuştur.

BASKETBOLUN TÜRKİYE’DE KISA TARİHÇESİ

 Basketbol Türkiyede ilk defa, 1904 yılında Amerikan Robert Koleji öğrencileri tarafından oynanmıştır.
 Basketbol ‘un Türkiyede bilinçli ve kapsamlı yayılmasını, 1911 yılında Galatasaray Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni olan Ahmet Robenson sağlamıştır.
 Yine 1913 yılında ilk basketbol şubesi Fenerbahçede açılmıştır. İlk zamanlarda savaş yılları olması ve oynayacak rakip bulunamaması nedeni ile basketbolda bir gelişme olamamıştır.
 Bilinen ilk resmi müsabaka 1921 yılında Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri ile İstanbulda yaşayan Amerikalılar arasında olmuştur.
 1923 yılında ilk resmi spor teşkilatı olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kurulması ve yine 1927 yılında Halkevlerinin kurulması, bu spor dalının bütün yurda yayılmasında etkili olmuştur.
 Basketbol Milli Takımı 1934 yılında kurulmuş, ilk resmi maçını 1936 yılında Yunanistanla yapmıştır. 49 - 12 gibi bir skorla galip gelen basketbol takımı şu oyunculardan kuruluydu: Naili Moran (Kaptan) - Jak Habib - Feridun Koray - Dionis Sakalak - Hazdayi Penso - Hayri Arsebük - Sadri Usuoğlu ve Nihat Ertuğ.
 Basketbol 1936 - 1959a kadar, Spor Oyunları Federasyonu adı altında voleybol ve hentbol ile birlikte yürütülmüştür. 1 Mart 1959 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu resmen kurulmuştur. 1966 yılına kadar yapılan Türkiye Basketbol Şampiyonalarının yerini Deplasmanlı Türkiye Basketbol Ligi almıştır.